Didim de Reklam Didim Vergi Dairesi
Vergi No: 937 00 89 244
trarzh-CNenfrdeitjakoru

Milet

Didim Milet Didim Milet

Antik Çağ’ın Bilim Kültür ve Sanat Merkezi: MİLET

Didim-Söke yolu üzerinde ziyaret edebileceğiniz Didim’e bağlı Balat köyü yakınlarındaki Milet, yetiştirdiği ve tarihte çok önemli olan filozofları ile ünlü. Bunların arasında ilk sırada geleni felsefenin ve bilimin öncüsü olarak kabul edilen Thales. Doğa Bilimleri, Astronomi, Matematik ve Geometri alanında önemli çalışmalar yapmış olan Thales M.Ö 585’te gerçekleşen güneş tutulmasını da doğru olarak hesaplamış, Matematikte günümüzde dahi kullanılan teoremleri keşfetmiştir. Kendisinden sonra yine Milet’ te yetişen Anaksimamdros evrenin oluşumuna dair ortaya attığı fikirler ve öğrencisi Anaksimenes de evrime yönelik ilk düşünceleri ile bilime önemli katkılar yapan fizikçi ve doğa bilimcileridir. Bu filozofların öncelik ettiği Milet Okulu’nun temelini oluşturduğu düşünceler de daha sonra Sokrates, Platon, Aristo gibi filozoflar tarafından temel alınmıştır.

Milet, bilim ve kültür alanındaki önemini uzun yıllar korur. İstanbul’da M.S. 6 . yüzyılda inşa edilen ve o güne kadar görülmemiş bir görkemde olan Ayasofya’yı inşa eden İsodoros gibi büyük bir mimarı da yetiştirir.

Deniz Ticaretinin avantajlarıyla hızla gelişen ve önemli kent haline gelen Milet’te Antik Kente ait bir çok yapı oldukça iyi durumda günümüze gelmeyi başarmıştır. Bunlar arasında 19 bin kişilik büyük Milet Tiyatrosu, Athena Tapınağı , Anadolu’nun en büyük örneklerinden Faustina Hamamı, Agoroları, Limanları ve Tapınakları öne çıkar.

Stratejik Önemini hiçbir zaman kaybetmeyen Milet, sonraki yıllarda Selçuklular’a bağlı bir yerleşim yeri olmuş. Selçuklular’ın yıkılmasından sonra kurulan bağımsız Türk Devletlerinden Menteşoğulları’nın Başkenti haline gelmiş ve ardından Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Milet’te Türk Döneminin en önemli eseri ise 1404 tarihli İlyas Bey Camisi dir.

Bu Sayfa 8208 Defa Ziyaret Edildi

BU KATEGORİDEN DİĞERLERİ


Apollon Tapınağı
Firmalarınızı Ücretsiz Eklemek İçin Tıklayın Didim Firma Rehberinde Ücretsiz Üyelik veya Sponsor Üyelik Olarak Firma Ekleme Talebinde Bulunabilirsiniz